WSL0805R0140DTG
Mfr.Part #
WSL0805R0140DTG
Description
RES 0.014 OHM 0.5% 1/8W 0805
Max Operating Temperature :
170°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Tolerance :
±0.5%
Length :
2.03mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
14mOhms
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Width :
1.27mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Power Rating :
125mW
Datasheets
WSL0805R0140DTG
Vishay / Dale WSL0805R0140DTG
WSL Series, Metal Element, 14mOhms, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -65°C~170°C