WSL0805R0140DEK
Mfr.Part #
WSL0805R0140DEK
Description
RES 0.014 OHM 0.5% 1/8W 0805
Power Rating :
125mW
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Resistance :
14mOhms
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Tin
Length :
2.03mm
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
170°C
Published :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Width :
1.27mm
Tolerance :
±0.5%
Factory Lead Time :
30 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
WSL0805R0140DEK
Vishay / Dale WSL0805R0140DEK
WSL Series, Metal Element, 14mOhms, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -65°C~170°C