WSL0805R0120FEA
Mfr.Part #
WSL0805R0120FEA
Description
RES 0.012 OHM 1% 1/8W 0805
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
12mOhms
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Length :
2.03mm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Tin
Width :
1.27mm
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
170°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Power Rating :
125mW
Datasheets
WSL0805R0120FEA
Vishay / Dale WSL0805R0120FEA
WSL Series, Metal Element, 12mOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C