WSL0805R0100FEB
Mfr.Part #
WSL0805R0100FEB
Description
RES 0.01 OHM 1% 1/8W 0805
Stock
985
In Stock :
985
Resistance :
10MOhms
Tolerance :
±1%
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
330μm
Length :
2mm
Voltage - Rated :
30mV
Voltage - Rated AC :
30mV
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Imperial) :
0805
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
0805
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Rated DC :
30mV
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Width :
1.25mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Power Rating :
125mW
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Max Operating Temperature :
170°C
0805 (2012 Metric)
Number of Pins :
Lead Free
Depth :
1.27mm
Case Code (Metric) :
Datasheets
WSL0805R0100FEB
Vishay / Dale WSL0805R0100FEB
WSL Series, Metal Element, 10mOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C