WSL0805R0100FEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL0805R0100FEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.01 OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Voltage - Rated :
30mV
Height :
330μm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Tolerance :
±1%
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
10MOhm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Composition :
Metal Element
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
WSL
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
125mW
Max Power Dissipation :
125mW
Contact Plating :
Tin
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Military Standard :
Not
Weight :
4.791069mg
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Surface Mount :
yes
Depth :
1.27mm
Factory Lead Time :
30 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
WSL0805R0100FEA
Vishay / Dale WSL0805R0100FEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WSL Series, Metal Element, 10mOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C