WSL0805R0100DEK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL0805R0100DEK
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.01 OHM 0.5% 1/8W 0805
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Ratings :
AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Resistance :
10MOhms
Composition :
Metal Element
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
125mW
Height :
330μm
Max Operating Temperature :
170°C
Length :
2.03mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Width :
1.27mm
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±0.5%
Factory Lead Time :
30 Weeks
Series :
WSL
Packaging :
Bulk
Datasheets
WSL0805R0100DEK
Vishay / Dale WSL0805R0100DEK
WSL Series, Metal Element, 10mOhms, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -65°C~170°C