WSL0603R0900DEA
Mfr.Part #
WSL0603R0900DEA
Description
RES 0.09 OHM 0.5% 1/10W 0603
Series :
WSL
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
90mOhms
Height Seated (Max) :
0.021 0.53mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Size / Dimension :
0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
44 Weeks
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Datasheets
WSL0603R0900DEA
WSL Series, Metal Element, 90mOhms, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -65°C~170°C