WSL0603R0800FEA
Mfr.Part #
WSL0603R0800FEA
Description
RES 0.08 OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
170°C
Factory Lead Time :
44 Weeks
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height :
330μm
Size / Dimension :
0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
Tolerance :
±1%
Case Code (Imperial) :
Width :
800μm
WSL
Published :
Supplier Device Package :
Length :
1.6mm
Power Rating :
100mW
Height Seated (Max) :
0.021 0.53mm
Min Operating Temperature :
-65°C
2
REACH SVHC :
Unknown
Resistance :
80mOhms
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Datasheets
WSL0603R0800FEA
Vishay / Dale WSL0603R0800FEA
WSL Series, Metal Element, 80mOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -65°C~170°C