WSL0603R0750FEA
Mfr.Part #
WSL0603R0750FEA
Description
RES 0.075 OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Depth :
760μm
WSL
Min Operating Temperature :
-65°C
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.021 0.53mm
Ratings :
AEC-Q200
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
75mOhms
Length :
1.6mm
Max Operating Temperature :
170°C
Factory Lead Time :
44 Weeks
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
800μm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Military Standard :
Not
Power Rating :
100mW
Height :
330μm
Size / Dimension :
0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Datasheets
WSL0603R0750FEA
WSL Series, Metal Element, 75mOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -65°C~170°C