WSL0603R0420DEA
Mfr.Part #
WSL0603R0420DEA
Description
RES 0.042 OHM 0.5% 1/10W 0603
Resistance :
42mOhms
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Factory Lead Time :
44 Weeks
Height Seated (Max) :
0.021 0.53mm
Tolerance :
±0.5%
Lead Free :
Lead Free
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
100mW
Size / Dimension :
0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Series :
WSL
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Datasheets
WSL0603R0420DEA
WSL Series, Metal Element, 42mOhms, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -65°C~170°C