WSL0603R0380FEA
Mfr.Part #
WSL0603R0380FEA
Description
RES 0.038 OHM 1% 1/10W 0603
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
170°C
Resistance :
38mOhms
Case Code (Metric) :
Series :
WSL
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Factory Lead Time :
44 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±1%
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Composition :
Metal Element
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Height :
330μm
Width :
800μm
Length :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.021 0.53mm
Size / Dimension :
0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
Datasheets
WSL0603R0380FEA
WSL Series, Metal Element, 38mOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -65°C~170°C