WSL0603R0330FEA
Mfr.Part #
WSL0603R0330FEA
Description
RES 0.033 OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
457.2μm
Height Seated (Max) :
0.021 0.53mm
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
Working Voltage :
0.0574V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Depth :
760μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Metal Element
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
Series :
WSL
REACH SVHC :
Unknown
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Surface Mount :
yes
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
44 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
100mW
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Max Power Dissipation :
100mW
Military Standard :
Not
Resistance :
33mOhm
Published :
Case Code (Imperial) :
Datasheets
WSL0603R0330FEA
Vishay / Dale WSL0603R0330FEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WSL Series, Metal Element, 33mOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -65°C~170°C