WSL0603R0200FEB
Mfr.Part #
WSL0603R0200FEB
Description
RES 0.02 OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
800μm
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height :
330μm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
170°C
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Length :
1.6mm
Size / Dimension :
0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.021 0.53mm
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
100mW
Factory Lead Time :
44 Weeks
Termination :
SMD/SMT
WSL
Case Code (Imperial) :
Resistance :
20mOhms
Datasheets
WSL0603R0200FEB
WSL Series, Metal Element, 20mOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -65°C~170°C