WSK1206R0400FEA
Mfr.Part #
WSK1206R0400FEA
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Description
RES 0.04 OHM 1% 1/4W 1206
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Temperature Coefficient :
±35ppm/°C
Max Operating Temperature :
170°C
Width :
1.6002mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
40mOhms
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Tolerance :
±1%
Metal Element
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Series :
WSK
Package / Case :
1206 (3216 Metric), Concave
Length :
3.2004mm
Max Power Dissipation :
250mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
WSK1206R0400FEA
Vishay / Dale WSK1206R0400FEA
WSK Series, Metal Element, 40mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C