WSK1206R0160FEA18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSK1206R0160FEA18
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.016 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Number of Terminations :
4
Temperature Coefficient :
±35ppm/°C
Width :
1.6002mm
Published :
Resistance :
16MOhms
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
14 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Length :
3.2004mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Series :
WSK-HP
Composition :
Metal Element
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Height :
889μm
Max Operating Temperature :
170°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
WSK1206R0160FEA18
Vishay / Dale WSK1206R0160FEA18
WSK-HP Series, Metal Element, 16mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C