WSK1206R0370FEA18
Mfr.Part #
WSK1206R0370FEA18
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 0.037 OHM 1% 1/2W 1206
Max Power Dissipation :
500mW
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Width :
1.6002mm
Resistance :
37mOhms
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±35ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Length :
3.2004mm
Series :
WSK-HP
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
170°C
Datasheets
WSK1206R0370FEA18
Vishay / Dale WSK1206R0370FEA18
WSK-HP Series, Metal Element, 37mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C