WSK1206R0290FEA18
Mfr.Part #
WSK1206R0290FEA18
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 0.029 OHM 1% 1/2W 1206
Temperature Coefficient :
±35ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Max Operating Temperature :
170°C
Width :
1.6002mm
Number of Terminations :
4
Published :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
29mOhms
Max Power Dissipation :
500mW
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Tolerance :
±1%
Series :
WSK-HP
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2004mm
Datasheets
WSK1206R0290FEA18
Vishay / Dale WSK1206R0290FEA18
WSK-HP Series, Metal Element, 29mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C