WSK1206R0200FEA
Mfr.Part #
WSK1206R0200FEA
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Description
RES 0.02 OHM 1% 1/4W 1206
Resistance :
20mOhms
Supplier Device Package :
Case Code (Metric) :
Series :
WSK
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Tolerance :
±1%
Width :
1.6002mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric), Concave
Max Power Dissipation :
250mW
Max Operating Temperature :
170°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Length :
3.2004mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
±35ppm/°C
Datasheets
WSK1206R0200FEA
Vishay / Dale WSK1206R0200FEA
WSK Series, Metal Element, 20mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C