WSK1206R0190FEA18
Mfr.Part #
WSK1206R0190FEA18
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 0.019 OHM 1% 1/2W 1206
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
500mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Resistance :
19mOhms
Temperature Coefficient :
±35ppm/°C
Max Operating Temperature :
170°C
Series :
WSK-HP
Length :
3.2004mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-65°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Width :
1.6002mm
Datasheets
WSK1206R0190FEA18
Vishay / Dale WSK1206R0190FEA18
WSK-HP Series, Metal Element, 19mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C