WSHM2818R0562FEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSHM2818R0562FEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
RES 0.0562 OHM 1% 7W 2818
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.069 1.75mm
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Nonstandard
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Composition :
Metal Element
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C~170°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.280Lx0.181W 7.10mmx4.60mm
Resistance :
56.2mOhms
Power (Watts) :
7W
Series :
WSHM2818
Datasheets
WSHM2818R0562FEA
Vishay / Dale WSHM2818R0562FEA
WSHM2818 Series, Metal Element, 56.2mOhms, 7W, ±1%, -65°C~170°C