WSHM2818R0500FEA
Mfr.Part #
WSHM2818R0500FEA
Description
RES 0.05 OHM 1% 7W 2818
Height Seated (Max) :
0.069 1.75mm
Width :
4.5974mm
Power (Watts) :
7W
Size / Dimension :
0.280Lx0.181W 7.10mmx4.60mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
50MOhms
Power Rating :
7W
Height :
1.75mm
Length :
7.112mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
170°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Published :
Max Power Dissipation :
7W
Datasheets
WSHM2818R0500FEA
Vishay / Dale WSHM2818R0500FEA
WSHM2818 Series, Metal Element, 50mOhms, 7W, ±1%, -65°C~170°C