WSH2818R0600FEA
Mfr.Part #
WSH2818R0600FEA
Description
RES 0.06 OHM 1% 5W 2818
Power Rating :
5W
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Resistance :
60mOhm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Size / Dimension :
0.280Lx0.181W 7.10mmx4.60mm
Height :
1.0668mm
Height Seated (Max) :
0.055 1.39mm
Max Power Dissipation :
5W
Datasheets
WSH2818R0600FEA
Vishay / Dale WSH2818R0600FEA
FIXED RESISTOR WSH2818 Series, Metal Element, 60mOhm, ±1%, -65°C~170°C