WSH2818R0150FEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSH2818R0150FEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
RES 0.015 OHM 1% 5W 2818
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.280Lx0.181W 7.10mmx4.60mm
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
5W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
Chip
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Resistance :
15mOhm
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.055 1.39mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 13 Inch
Package / Case :
Nonstandard
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Height :
1.0668mm
Max Power Dissipation :
5W
Series :
WSH2818
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Composition :
Metal Element
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Datasheets
WSH2818R0150FEA
Vishay / Dale WSH2818R0150FEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WSH2818 Series, Metal Element, 15mOhm, ±1%, -65°C~170°C