WSH2818R0500FEA
Mfr.Part #
WSH2818R0500FEA
Description
RES 0.05 OHM 1% 5W 2818
Height Seated (Max) :
0.055 1.39mm
Resistance :
50mOhm
Size / Dimension :
0.280Lx0.181W 7.10mmx4.60mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Max Power Dissipation :
5W
Power Rating :
5W
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±1%
Height :
1.0668mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Datasheets
WSH2818R0500FEA
Vishay / Dale WSH2818R0500FEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WSH2818 Series, Metal Element, 50mOhm, ±1%, -65°C~170°C