WMF2S47K-F
Mfr.Part #
WMF2S47K-F
Description
CAP FILM 0.047UF 250VDC AXIAL
Voltage - Rated DC :
250V
Diameter :
7.5mm
Lead Diameter :
600 µm
Capacitance :
0.047µF
Length :
20.6mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Dielectric Material :
Polyester
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 125
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated AC :
125V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Published :
500 hours
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.295Diax0.811L 7.50mmx20.60mm
Datasheets
WMF2S47K-F
Cornell Dubilier Electronics WMF2S47K-F
WMF FILM CAPACITOR Axial Film Capacitor 0.295Diax0.811L 7.50mmx20.60mm ±10% 0.047muF 125V