WMF2S15K-F
Mfr.Part #
WMF2S15K-F
Description
CAP FILM 0.015UF 250VDC AXIAL
FILM CAPACITOR
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Published :
Voltage - Rated AC :
125V
Lead Diameter :
600 µm
ROHS3 Compliant
Dielectric :
PET
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 125
Diameter :
6.7mm
Capacitance :
0.015µF
Dielectric Material :
Polyester
Life (Hours) :
500 hours
Voltage - Rated DC :
250V
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.264Diax0.563L 6.70mmx14.30mm
Series :
WMF
Termination :
PC Pins
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
14.3mm