WL08JTR15
Mfr.Part #
WL08JTR15
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Description
FIXED IND 150NH 800MA 700MOHM SM
Fixed Inductors
Reach Compliance Code :
Unknown
Shielding :
Unshielded
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Chip
Test Frequency :
25 MHz
Special Feature :
Q MEASURED AT 100 MHZ
HTS Code :
Rad Hardened :
No
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Frequency - Self Resonant :
850MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
800 mA
Rated Current-Max :
0.8 A
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Ceramic
Packing Method :
TR
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Current - Saturation (Isat) :
DC Resistance (DCR) :
700mOhm Max
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Product Status :
Active
Package Length :
2.92 mm
Series :
WL
Package Width :
2.79 mm
Ratings :
AEC-Q200
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Q @ Freq :
45 @ 100MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Height - Seated (Max) :
0.084" (2.13mm)
Inductance-Nom (L) :
0.15 µH
Package Height :
2.03 mm
Inductance :
150 nH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Features :
Shielded :
No
Number of Functions :
1
Number of Terminals :
2
Case/Size Code :
Viking Technology
Core Material :
Drum Core, Wirewound
Reference Standard :
AEC-Q200
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Packaging :
Tape and Reel
DC Resistance :
0.7 Ω
Datasheets
WL08JTR15
Viking Tech WL08JTR15
WL08JTR15 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Viking Tech stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD