WL08JT1R0
Mfr.Part #
WL08JT1R0
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Description
FIXED IND 1UH 370MA 1.75 OHM SMD
Fixed Inductors
Q :
35
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Case Size :
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Drum Core, Wirewound
Product Depth (mm) :
2.79(mm)
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
DC Resistance :
1.75(ohm)
DC Resistance (DCR) :
1.75Ohm Max
Unshielded
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Product Length (mm) :
2.92(mm)
Rad Hardened :
No
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
DC Current :
370(mA)
Current Rating (Amps) :
370 mA
Product Height (mm) :
2.13(mm)
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel
Military Standard :
Not Required
Self Resonant Frequency :
290(MHz)
Technology :
Wirewound
Frequency - Self Resonant :
290MHz
Features :
Tolerance (+ or -) :
5%
Core Material :
Ceramic
Q @ Freq :
35 @ 50MHz
Failure Rate :
Not Required
Number of Terminals :
2
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
0.084" (2.13mm)
Test Frequency :
25(MHz)
Inductance :
1 µH
Datasheets
WL08JT1R0
Viking Tech WL08JT1R0
WL08JT1R0 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Viking Tech stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD