WL05JT36N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WL05JT36N
Manufacturer
Viking Tech
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 36NH 500MA 270MOHM SMD
Manufacturer :
Viking Tech
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
WL
Inductance :
36 nH
Type :
Drum Core, Wirewound
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Frequency - Self Resonant :
1.7GHz
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
500 mA
Height - Seated (Max) :
0.060" (1.52mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Shielding :
Unshielded
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Features :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
DC Resistance (DCR) :
270mOhm Max
Tolerance :
±5%
Current - Saturation (Isat) :
Supplier Device Package :
Q @ Freq :
55 @ 500MHz
Material - Core :
Ceramic
Datasheets
WL05JT36N
Viking Tech WL05JT36N
WL05JT36N datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Viking Tech stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD