WHB250FET
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WHB250FET
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 250 OHM 1% 1W AXIAL
Stock
848
In Stock :
848
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Additional Feature :
PRECISION
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
1kV
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial
Composition :
Wirewound
Max Power Dissipation :
1W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Construction :
Epoxy Molded
Size / Dimension :
0.130Diax0.276L 3.30mmx7.00mm
Packing Method :
TR, 11 INCH
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Diameter :
3.3mm
Lead Diameter :
600 µm
Resistance :
250Ohm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Series :
WH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Datasheets
WHB250FET
Ohmite WHB250FET
Through Hole FIXED RESISTOR, 250Ohm, Wirewound,