WG80PR9SY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WG80PR9SY
Manufacturer
AirBorn
Description
.100 PCB BOARD MOUNT CONNECTOR
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
AirBorn
Product Category :
Specialized
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Contact Finish Thickness :
HTS Code :
Mixed Contacts :
No
Brand :
Color :
Mounting Option 2 :
LOCKING
Termination :
Solder
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insulation Resistance :
5000 MOhms
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Series :
WG
Filter Feature :
No
Reliability :
MIL-C-55302
Contact Layout, Typical :
Number of Positions Loaded :
All
Number of Columns :
Reach Compliance Code :
Compliant
Material Flammability Rating :
Package :
Bag
Connector Usage :
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Tradename :
W Series
Option :
GENERAL PURPOSE
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Current Rating (Amps) :
5A
Number of Positions :
80 Position
Terminal Length :
0.172 inch
RoHS :
Details
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Gender :
Pin (Male)
Rated Current (Signal) :
5 A
JESD-609 Code :
e4
Product :
Connectors
Connector Style :
Termination Type :
Solder
Mating Contact Row Spacing :
0.1 inch
Mounting Option 1 :
Guide Pin
Body Depth :
0.335 inch
Product Status :
Active
Number of Rows :
3 Row
MIL Conformance :
Product Type :
Rectangular MIL Spec Connectors
Total Number of Contacts :
80
Contact Style :
RND PIN-SKT
Pitch :
2.54 mm
Mounting Style :
Board Mount
Body/Shell Style :
PLUG
Housing Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Features :
Mating Guide, Mounting Flange
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C
Reference Standard :
UL, CSA
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Finish :
Gold
Durability :
500 Cycles
ECCN Code :
EAR99
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Voltage Rating :
333 V
Product Category :
Termination Style :
Current Rating :
5 A
Terminal Pitch :
2.54 mm
Body Breadth :
0.35 inch
Board Mounting Option :
PEG
Contact Pattern :
STAGGERED
IEC Conformance :
Datasheets
WG80PR9SY
WG Series Plug, Male Pins Solder Gold - - 80 Position Positions Pitch: 2.54 mm -65°C ~ 125°C Through Hole, Right Angle