WDU18-1400
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WDU18-1400
Manufacturer
Triad Magnetics
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 25W
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Power Rating :
25.2W
Voltage - Output 1 :
18V
Applications :
ITE (Commercial)
Published :
2007
Region Utilized :
North America
Factory Lead Time :
13 Weeks
Max Output Current :
1.4A
Series :
WDU
Output Current :
1.4A
Operating Temperature :
-10°C~40°C
Current - Output 1 :
1.4A
Cord Length :
72 1.83m
Approval Agency :
CUL, UL
Connector Type :
PLUG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Form :
Wall Mount (Class II)
Max Output Power :
34W
Max Input Voltage :
120V
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Output Power :
34W
Nominal Output Voltage :
18V
Lead Free :
Lead Free
Input Type :
Fixed Blade
Input Connector :
NEMA 1-15P
Voltage - Input :
120VAC
Mount :
Wall
Size / Dimension :
3.35Lx2.68W x 2.17 H 85.0mmx68.0mmx55.0mm
Polarization :
Positive Center
Number of Outputs :
1
Datasheets
WDU18-1400
Triad Magnetics WDU18-1400
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CMC 16MH 2.6A 2LN TH ESD
    CMC 2MH 7.5A 2LN TH ESD
    CMC 1MH 20A 2LN TH ESD
    CMC 2.4MH 17A 2LN TH ESD
    CMC 4MH 14.5A 2LN TH ESD