WBR80-150A
Mfr.Part #
WBR80-150A
Description
CAP ALUM 80UF 150V AXIAL
Ripple Current @ Low Frequency :
155mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.650Diax1.830L 16.51mmx46.48mm
Published :
Ripple Current :
155mA
Leakage Current :
0.38mA
Capacitance :
80μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
Aluminium
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.9Ohm @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
150V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Number of Pins :
2
Tolerance :
-10% +100%
Diameter :
16.51mm
Ripple Current @ High Frequency :
186mA @ 100kHz
Polar
Height :
46.5mm
Datasheets
WBR80-150A
Cornell Dubilier Electronics WBR80-150A
WBR 80μF Capacitor -10% +100% Bulk Through Hole 155mA 0.650Diax1.830L 16.51mmx46.48mm -40°C~85°C Polar Axial, Can