WBR250-16A
Mfr.Part #
WBR250-16A
Description
CAP ALUM 250UF 16V AXIAL
Capacitance :
250μF
Ripple Current :
118mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Leakage Current :
0.14mA
Dielectric Material :
Aluminium
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.1Ohm @ 120Hz
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Pins :
2
Diameter :
8.64mm
Height :
22.4mm
Ripple Current @ High Frequency :
135.7mA @ 100kHz
Size / Dimension :
0.340Diax0.880L 8.64mmx22.35mm
Voltage - Rated DC :
16V
Tolerance :
-10% +150%
Ripple Current @ Low Frequency :
118mA @ 120Hz
Datasheets
WBR250-16A
Cornell Dubilier Electronics WBR250-16A
WBR 250μF Capacitor -10% +150% Bulk Through Hole 118mA 0.340Diax0.880L 8.64mmx22.35mm -40°C~85°C Polar Axial, Can