W5282-10PG-324
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W5282-10PG-324
Manufacturer
Switchcraft / Conxall
Description
CONN RCPT MALE 10POS SOLDER CUP
Manufacturer :
Switchcraft / Conxall
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.240 ~ 0.270 (6.10mm ~ 6.86mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Bayonet Lock
Color :
Black
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Solder Cup
Shell Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Backshell
Orientation :
E
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage - Rated :
600V
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
Brass
Backshell Material, Plating :
Number of Positions :
10
Datasheets
W5282-10PG-324
Receptacle, Male Pins Thermoplastic Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold E Bayonet Lock
W5282-10PG-324 Overview
W5282-10PG-324 Features
W5282-10PG-324 Applications
There are a lot of Conxall/Switchcraft
W5282-10PG-324 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER