W5280-12PG-535
Mfr.Part #
W5280-12PG-535
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
Voltage - Rated :
600V
Number of Positions :
12
Cable Opening :
0.350 ~ 0.400 (8.89mm ~ 10.16mm)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
W5280-12PG-535
Receptacle, Male Pins Thermoplastic Free Hanging (In-Line) 12 Positions Crimp Gold E Bayonet Lock
W5280-12PG-535 Overview
W5280-12PG-535 Features
W5280-12PG-535 Applications
There are a lot of Conxall/Switchcraft
W5280-12PG-535 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER