W5280-12PG-521
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W5280-12PG-521
Manufacturer
Switchcraft / Conxall
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Switchcraft / Conxall
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
E
Number of Positions :
12
Contact Material :
Brass
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Factory Lead Time :
6 Weeks
Color :
Black
Fastening Type :
Bayonet Lock
Termination :
Crimp
Shell Material :
Thermoplastic
Backshell Material, Plating :
Thermoplastic
Insert Material :
Shielding :
Unshielded
Voltage - Rated :
600V
Feature :
Backshell, Cable Clamp
Contact Finish - Mating :
Gold
Cable Opening :
0.210 ~ 0.230 (5.33mm ~ 5.84mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
W5280-12PG-521
Receptacle, Male Pins Thermoplastic Free Hanging (In-Line) 12 Positions Crimp Gold E Bayonet Lock
W5280-12PG-521 Overview
W5280-12PG-521 Features
W5280-12PG-521 Applications
There are a lot of Conxall/Switchcraft
W5280-12PG-521 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER