W5280-11SG-528
Mfr.Part #
W5280-11SG-528
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
11
Cable Opening :
0.280 ~ 0.290 (7.11mm ~ 7.37mm)
Voltage - Rated :
600V
Datasheets
W5280-11SG-528
Receptacle, Female Sockets Thermoplastic Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold E Bayonet Lock
W5280-11SG-528 Overview
W5280-11SG-528 Features
W5280-11SG-528 Applications
There are a lot of Conxall/Switchcraft
W5280-11SG-528 Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER