W3282-12SG-528
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W3282-12SG-528
Manufacturer
Switchcraft / Conxall
Description
CONN PLUG FMALE 12P SOLDER CUP
Manufacturer :
Switchcraft / Conxall
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Black
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Material :
Brass
Backshell Material, Plating :
Thermoplastic
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Voltage - Rated :
600V
Termination :
Solder Cup
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
12
Shell Material :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
6 Weeks
Cable Opening :
0.280 ~ 0.290 (7.11mm ~ 7.37mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
E
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
W3282-12SG-528
Plug, Female Sockets Thermoplastic Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Cup Gold E Bayonet Lock