W3280-10PG-324
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W3280-10PG-324
Manufacturer
Switchcraft / Conxall
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Switchcraft / Conxall
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
Brass
Shell Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
10
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Backshell Material, Plating :
Cable Opening :
0.240 ~ 0.270 (6.10mm ~ 6.86mm)
Voltage - Rated :
600V
Fastening Type :
Bayonet Lock
Factory Lead Time :
6 Weeks
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Black
Shielding :
Unshielded
Termination :
Crimp
Orientation :
E
Datasheets
W3280-10PG-324
Plug, Male Pins Thermoplastic Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold E Bayonet Lock