W2A25C102MAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W2A25C102MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP ARRAY 1000PF 50V X7R 0508
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Capacitor Networks, Arrays
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitor Type :
ARRAY/NETWORK CAPACITOR
Width :
1.3mm
Height :
940μm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Circuit Type :
Isolated
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height Seated (Max) :
0.037 0.95mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Elements :
1
Series :
IPC
Number of Terminations :
4
Terminal Pitch :
1mm
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Functions :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
1000pF
Number of Capacitors :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
X7R
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.051Lx0.083W 1.30mmx2.10mm
Datasheets
W2A25C102MAT2A
KYOCERA AVX W2A25C102MAT2A
IPC Series 1000pF ±20% 4 Terminations X7R 0508 (1220 Metric) Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier 50V Ceramic Surface Mount