VY2103M63Y5UG6TV0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VY2103M63Y5UG6TV0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 440VAC Y5U RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Pitch :
10.0076mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Capacitance :
10000pF
Dielectric :
Y5U
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
440VAC
Mount :
Through Hole
Series :
VY2
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Applications :
Safety
Voltage :
300V
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Lead/Base Style :
Straight
Lead Style :
Straight
Package / Case :
Radial, Disc
Ratings :
X1, Y2
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
Y5U E
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
VY2103M63Y5UG6TV0
Introducing Ceramic Capacitors Vishay VY2103M63Y5UG6TV0 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, Package / Case:Radial, Disc, Operating Temperature:-40°C~125°C, VY2103M63Y5UG6TV0 pinout, VY2103M63Y5UG6TV0 datasheet PDF, VY2103M63Y5UG6TV0 amp .Beyond Ceramic Capacitors Vishay VY2103M63Y5UG6TV0 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
VY2 10000pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.630Dia 16.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
VY2103M63Y5UG6TV0 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.630Dia 16.00mm.Stable operation requires a temperature higher than -40°C.This coefficient equals Y5U E indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
VY2103M63Y5UG6TV0 Features
a size/dimension of 0.630Dia 16.00mm