VY2100K29U2JS6UV7
Mfr.Part #
VY2100K29U2JS6UV7
Description
CAP CER 10PF 440VAC U2J RADIAL
Operating Temperature :
-40°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Box (TB)
Multilayer :
No
Capacitance :
10pF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 2600
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
U2J
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
U2J
Lead/Base Style :
Kinked
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±10%
Lead Pitch :
7.493mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
10 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Formed Leads - Kinked
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.295Dia 7.50mm
Voltage - Rated :
440VAC
Mounting Type :
Through Hole
Packing Method :
Ammo Pack
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Datasheets
VY2100K29U2JS6UV7
Vishay VY2100K29U2JS6UV7
VY2 10pF 440VAC Ceramic Capacitor ±10% U2J 0.295Dia 7.50mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc