VY2102M29Y5UG63V5
Mfr.Part #
VY2102M29Y5UG63V5
Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL
Lead/Base Style :
Kinked
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Temperature Coefficient :
Y5U E
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
1000pF
Lead Pitch :
5.0038mm
Published :
Tolerance :
±20%
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.295Dia 7.50mm
Voltage - Rated :
440VAC
Datasheets
VY2102M29Y5UG63V5
Vishay VY2102M29Y5UG63V5
VY2 1000pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.295Dia 7.50mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
VY2102M29Y5UG63V5 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.295Dia 7.50mm.Stable operation requires a temperature higher than -40°C.This coefficient equals Y5U E indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
VY2102M29Y5UG63V5 Features
a size/dimension of 0.295Dia 7.50mm