VR68000008204JAC00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VR68000008204JAC00
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 8.2M OHM 1W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
10000V
Additional Feature :
IEC 60065, RATED AC VOLTAGE: 10000V
Size / Dimension :
0.268Diax0.709L 6.80mmx18.00mm
Feature :
High Voltage, Pulse Withstanding
Power Rating :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Series :
VR68
Resistance :
8.2mOhm
Number of Terminations :
2
Military Standard :
Not
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Tubular
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
0.78 mm
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
13 Weeks
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±5%
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Composition :
Metal Film
Packing Method :
Ammo Pack
Package / Case :
Axial
Pbfree Code :
yes
Vishay VR68000008204JAC00
FIXED RESISTOR, 8.2MOhm, Metal Film,