VR68000008203JAC00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VR68000008203JAC00
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 820K OHM 1W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Resistance :
820kOhm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Working Voltage :
10000V
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Feature :
High Voltage, Pulse Withstanding
Power Rating :
1W
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Size / Dimension :
0.268Diax0.709L 6.80mmx18.00mm
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Metal Film
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Additional Feature :
IEC 60065, RATED AC VOLTAGE: 10000V
Mount :
Through Hole
Series :
VR68
Diameter :
6.8mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Box (TB)
Packing Method :
Ammo Pack
Max Power Dissipation :
1W
Construction :
Tubular
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Vishay VR68000008203JAC00
Through Hole FIXED RESISTOR, 820kOhm, Metal Film,