VR68000006805JAC00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VR68000006805JAC00
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 68M OHM 1W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
10kV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Series :
VR68
ECCN Code :
EAR99
Published :
Packing Method :
Ammo Pack
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
6.8mm
Mount :
Through Hole
Power Rating :
1W
Resistance :
68mOhm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Construction :
Tubular
REACH SVHC :
Unknown
Number of Terminations :
2
Composition :
Metal Film
Package / Case :
Axial
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.268Diax0.709L 6.80mmx18.00mm
Feature :
High Voltage, Pulse Withstanding
Additional Feature :
IEC 60065, RATED AC VOLTAGE: 10000V
Voltage - Rated DC :
10kV
Wire/Cable Diameter :
381 µm
Contact Plating :
Tin
Max Power Dissipation :
1W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Military Standard :
Not
Pbfree Code :
yes
Vishay VR68000006805JAC00
Through Hole FIXED RESISTOR, 68MOhm, Metal Film,