VQ1004P-E3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VQ1004P-E3
Manufacturer
Vishay
Description
MOSFET N-CH 60V 0.4A TO-205
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
5V 10V
Number of Pins :
14
Max Operating Temperature :
150°C
Mount :
Through Hole
Vgs (Max) :
±20V
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Continuous Drain Current (ID) :
460mA
Number of Elements :
4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Dissipation :
2W
Datasheets
VQ1004P-E3
±20V
VQ1004P-E3 Overview
Continuous drain current (ID) is the maximum continuous current (ID) the device can conduct, and it is 460mA.Single MOSFETs transistor is the voltage across the gate-source terminal of a transistor that determines the gate-source voltage, VGS.Using drive voltage (5V 10V), this device helps reduce its power consumption.
VQ1004P-E3 Features
a continuous drain current (ID) of 460mA