VPP28-180-B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VPP28-180-B
Manufacturer
Triad Magnetics
Description
PWR XFMR LAMINATED 5VA TH
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Power Transformers
Published :
Max Power Dissipation :
5W
Voltage - Isolation :
4000Vrms
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 14V Series 28V
Voltage - Primary :
115V 230V
Width :
33.32mm
Size / Dimension :
41.28mm Lx33.32mm W
Factory Lead Time :
15 Weeks
Termination Style :
PC Pin
Secondary Winding(s) :
Dual
Type :
Laminated Core
Power - Max :
5VA
Length :
41.28mm
Weight :
0.37lb 167.83g
Mount :
Through Hole
Center Tap :
No
Max Output Current :
180mA
Current - Output (Max) :
Parallel 360mA Series 180mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
PC Mount: World Series™
Height Seated (Max) :
34.93mm
Termination :
PC Pin
Mounting Type :
Through Hole
Primary Winding(s) :
Dual
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
VPP28-180-B
Triad Magnetics VPP28-180-B
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CMC 16MH 2.6A 2LN TH ESD
    CMC 2MH 7.5A 2LN TH ESD
    CMC 1MH 20A 2LN TH ESD
    CMC 2.4MH 17A 2LN TH ESD
    CMC 4MH 14.5A 2LN TH ESD
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V