VPP20-500-B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VPP20-500-B
Manufacturer
Triad Magnetics
Description
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Power Transformers
Length :
47.63mm
Max Output Current :
1A
Primary Winding(s) :
Dual
Size / Dimension :
47.63mm Lx39.67mm W
Termination :
PC Pin
Termination Style :
PC Pin
Type :
Laminated Core
Series :
PC Mount: World Series™
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 10V Series 20V
Height Seated (Max) :
34.93mm
Weight :
0.53lb 240.4g
Voltage - Isolation :
4000Vrms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Secondary Winding(s) :
Dual
Mounting Type :
Through Hole
Center Tap :
No
Current - Output (Max) :
Parallel 1A Series 500mA
Width :
39.67mm
Power - Max :
10VA
Voltage - Primary :
115V 230V
Max Power Dissipation :
10W
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Published :
Datasheets
VPP20-500-B
Triad Magnetics VPP20-500-B
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CMC 16MH 2.6A 2LN TH ESD
    CMC 2MH 7.5A 2LN TH ESD
    CMC 1MH 20A 2LN TH ESD
    CMC 2.4MH 17A 2LN TH ESD
    CMC 4MH 14.5A 2LN TH ESD
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V